W tym tygodniu oczy wszystkich kibiców skierowane były na Andorę, w której odbywały się Mistrzostwa Świata UCI w kolarstwie górskim. Wciąż świeże są wspomnienia z igrzysk olimpijskich, co dodatkowo potęgowało wagę rywalizacji. Czy Alan Hatherly zdobędzie złoto, ciesząc swoich rodaków, zwanych wszak często Tęczowym Narodem? Czy Puck Pieterse zatriumfuje? Odpowiedź na obydwa pytania brzmi: Tak. Jak tego dokonali?

Przyjrzyjmy się wydarzeniom tego wspaniałego tygodnia; przypomnijmy wyścigi, trasy i rowery z komponentami Shimano, na których kolarze zdobyli medale.

XCO

Kurz. I trudna, techniczna trasa. Czterokilometrowa runda z przewyższeniem wynoszącym 160 metrów na każdym okrążeniu. Już w okolicach pierwszego dużego podjazdu zawodnicy mogli wybierać spośród dwóch wariantów trasy, dających możliwość wyprzedzania rywali. Potem trasa stawała się coraz trudniejsza - niektóre odcinki przypominały najeżony korzeniami pumptrack.

Już na początku wyścigu elity mężczyzn do jadącego na czele Brytyjczyka Charliego Aldridge'a dołączyli Koretzky i Hatherly. Broniący tytułu mistrza świata Tom Pidcock, złoty medalista olimpijski, choć wystartował dość wolno, dogonił swojego rodaka Aldridge'a, pokonując go w zaciętym pojedynku o trzecie miejsce. Zwycięzcą wyścigu na pylistej andorskiej trasie został Alan Hatherly z RPA, który w 2018 roku zdobył tęczową koszulkę w kategorii U23 oraz złoty medal w e-MTB w roku 2019.

Jak gdyby wyczuwając zagrożenie ze strony goniącego go Toma Pidcocka, Hatherly ruszył do przodu, pociągając za sobą Koretzky'ego i w emocjonującym finale zdobył pierwszy w historii swojego kraju tytuł mistrza świata w MTB w kategorii elity mężczyzn. Medaliści olimpijscy tym razem zamienili się miejscami na podium. Serdeczne gratulacje dla Alana Hatherly'ego i jego kolegów z zespołu Cannondale Factory Racing! Ten wyścig z pewnością przejdzie do historii kolarstwa.

W wyścigu elity kobiet ponowne starcie Pauline Ferrand-Prévot i Puck Pieterse przerodziło się w podwójny holenderski finał - Pieterse zostawiła z tyłu swoją rodaczkę Terpstrę i pierwsza dojechała do mety. - Jeszcze to do mnie nie dociera! - powiedziała Pieterse po wyścigu. - Od początku jechałam w swoim tempie. Wiedziałam, że muszę dać z siebie wszystko, jeśli chcę wygrać. Jechałam na sto procent i najwyraźniej to wystarczyło. Zdobyłam swój pierwszy tytuł mistrzyni świata UCI w kategorii elity i jestem bardzo szczęśliwa. Przed zawodniczką Alpecin-Fenix z pewnością jeszcze wiele sukcesów, serdecznie gratulujemy Puck i jej zespołowi!

Ferrand-Prévot ostatecznie zajęła 14. miejsce, kończąc w ten sposób swoją karierę w wyścigach MTB. Zawodniczka planuje całkowicie skupić się na wyścigach szosowych, w których zresztą zdobyła już kiedyś tytuł mistrzyni świata.

W kategorii U23 tytuł mistrza świata wywalczył w wielkim stylu Francuz Luca Martin, którego przewaga na mecie nad kolejnym rywalem wyniosła 21 sekund! Gratulujemy Luce i zespołowi Orbea Factory tego wspaniałego osiągnięcia.

Sprawdzenie trasy: poprosiliśmy ambasadora Shimano Kiliana Brona, by wypróbował tor cross country. Obejrzyj teraz!

XCC

Charlie Aldridge i Alan Hatherly doskonale poradzili sobie w short tracku, zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce na podium w kategorii elity mężczyzn. W kategorii elity kobiet w niezwykle emocjonującym finale Pauline Ferrand-Prévot zdobyła drugie miejsce, zaledwie o sekundę ustępując zdobywczyni złotego medalu; zasłużone trzecie miejsce, ze stratą 18 sekund do Ferrand-Prévot, zdobyła Jenny Rissveds.

Downhill

Sucha pogoda sprawiła, że andorska trasa downhillowa była naprawdę szybka. Za każdym pędzącym w dół zawodnikiem unosiła się chmura pyłu, a stopień trudności wzrastał z każdym metrem. Nie było tu miejsca na błędy - przy tak dużych prędkościach zawodnicy jechali bardzo blisko siebie.

W wyścigu elity kobiet Tahnée Seagrave ukończyła swój techniczny zjazd w wielkim stylu, co zapewniło jej trzecie miejsce. Jej wspaniały występ potwierdził, że zawodniczka wyzdrowiała już po kontuzji i pewnie powraca na szczyt.

Francuz Benoît Coulanges uzyskał doskonały czas 02:38.809 i zdobył srebrny medal z minimalną stratą czasową do zwycięzcy.

XTR

Puck Pieterse, Luca Martin i Alan Hatherly zdobyli tęczowe koszulki w zawodach XCO, jadąc na rowerach wyposażonych w komponenty XTR M9100. Grupa XTR to szczytowe osiągnięcie w zakresie technologii Shimano MTB - wszystkie komponenty zostały zaprojektowane tak, by spełnić oczekiwania profesjonalnych kolarzy ścigających się na najwyższym poziomie.